poniedziałek, 26 stycznia 2009
Sześć stuleci kobiet!
Może nie zostałam zaproszona, ale zapukałam i mi otworzono (dzięki Padma!), więc weszłam i cieszę się już na wspólne czytanie.
 
Isia2711 - Niestety muszę Cię "zdetronizować", bo jednak to ja jestem ta ostatnia maruda dołączająca do grupy "pod wezwaniem"! Poza tym jakoś tak mi wyszło, że też jest o kobietach w różnych wiekach.

A oto ambitna, jak na razie (hi, hi, hi), lista pomysłów:
XV w. – „Narodziny Wenus” Sarah Dunant
,
XVI w. – "Łabędzie Leonarda" Karen Essex,
XVII w. – “Mistress of the Sun” Sandra Gulland,
XVIII w. – „Niebezpieczne zwiazki” Pierre Choderlos de Laclos,
XIX w. – "The Many Lives & Secret Sorrows of Josephone B." Sandra Gulland,
XX w. –  Loving FrankNancy Horan.
Zobaczymy ile uda się przeczytać....
sobota, 03 stycznia 2009
Portrety kobiet przez wieki

Z wywieszonym językiem, z głową chmurach, z paczką książek pod pachą... No cóż, to chyba jednak ja jestem ostatnia ;-)

Już miałam przygotowaną inną listę książek, ale trochę o tym wyzwaniu zapomniałam, byłam zajęta czymś innym i tak jakoś wyszło, że nie wyszło. Ponieważ jest to moje pierwsze wyzwanie czytelnicze (bardzo żałuję), postanowiłam połączyć tematykę. Dwa w jednym, wash and go, oszczędność czasu ;-) Zamierzam czytać o kobietach w kontekście historycznym :-)

Moja lista:

  • XX wiek - "Pałac kobiet" Pearl S. Buck
  • XIX wiek - "Targowisko próżności" William Thackeray
  • XVIII wiek - "Maria Antonina" Stefan Zweig
  • XVII wiek - "Artemizja" Alexandra Lapierre

a później się zobaczy :-)

niedziela, 28 grudnia 2008
Moja lista

i to chyba ja jestem ostatnia.

Trudno mi było się zdecydować, głównie dlatego, że czytam dużo, ale przeważnie współczesną literaturę. Jednak po kolejnym przejrzeniu półki z książkami, postanowiłam wreszcie i w moim przypadku będzie to czytanie książek, które pewnie dawno temu powinnam była przeczytać.

Średniowiecze - "Imię róży" Umberto Eco (tak, wiem, to pewnie wstyd, że jeszcze jej nie przeczytałam, ale już kiedyś nawet zaczęłam, tylko nie pamiętam dlaczego przerwałam i nie wróciłam do niej- więc teraz spróbuję!);

Oświecenie - "Brühl" Józef Ignacy Kraszewski i "Bogowie łakną krwi" Anatol France ( chociaż ta właściwie już chyba na przełomie oświecenia i XIX wieku)

Wiek XX - "Oddział chorych na raka" Aleksander Sołżenicyn ( też już długo się  do niej przymierzam, więc mam nadzieję,że w końcu sie uda).

 

 

 

12:20, maniaczytania , co kto czyta
Link Komentarze (8) »
czwartek, 18 grudnia 2008
Lista,lepiej późno niż wcale.

Miło mi dołączyć do waszego grona :) 

Moja lista, chyba jestem ostatnia, ale cóż, nie mogłam się zdecydować. Nie ukrywam, że trochę się zasugerowałam komentarzami Padmy, bo już nie wiedziałam jak mam wybierać inaczej :) Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Średniowiecze: J. Rathbone „Ostatni angielski król” i A. Perez–Reverte, „Szachownica flamandzka” – tutaj trochę idę na łatwiznę, bo już nieraz „Szachownicę” czytałam, ale tak mi się podobała, że mam pewność, że chociaż jedna z tych recenzji będzie pozytywna.

Renesans: Stendhal „Kroniki włoskie” i O. Pamuk „Nazywam się Czerwień”- to miałam sobie darować, ale akurat dzisiaj się natknęłam w bibliotece, a skoro tyle na to czatowałam…

Wiek XIX: S. Byatt „Opętanie” – jak arcydzieło, to arcydzieło.

Wiek XX:
M. Pollac „Śmierć w bunkrze”.

Jeszcze dwa życzenia pobożne: „Poza krawędź świata” L. Bergreena i G. Ziegler „Tajemnice rodu Romanowów”, bo mi się tak romantycznie kojarzy, ale nie wiem czy dopadnę gdzieś te dwie książki.

To by było na tyle, pewnie odezwę się już niedługo, bo tutaj dawno się recenzje pojawiają, a ja dopiero ogłaszam listę lektur. Tylko trochę onieśmiela mnie fakt, że niewprawiona jestem, ale może nie będzie źle. Mam nadzieję. I proszę się nie przerażać, że zaleję was straszną liczbą ośmiu recenzji, jak mi nie będzie zbyt dobrze szło, to ograniczę się stricte do czterech i to krótkich :)

środa, 17 grudnia 2008
Lista lektur Anny/Goldenrose

Na początek witam się ze wszystkimi :) Bardzo się cieszę, że udało mi się dołączyć do tego wyzwania (spóźniłam się, niestety, na miejskie czytanie).

Temat bardzo szeroki, ale do kwietnia daleko, więc mam nadzieję, że zdążę coś ciekawego wybrać i przeczytać.

Po przejrzeniu listy lektur i swoich zbiorów planuję (więcej, na wszelki wypadek :):

  • Starożytność - M. Bielicki Zapomniany świat Sumerów i C. W. Ceram Bogowie, groby i uczeni (tę już czytałam, dobre 15 lat temu, więc chętnie ją sobie przypomnę)
  • Średniowiecze - A. Perez-Reverte Szachownica flamandzka, Becnel Rexanne Siostry
  • Renesans - Pierre La Mure Prywatne życie Mona Lisy
  • Oświecenie - Daniel Kehlmann Rachuba świata
  • Wiek XIX - Gide Andre Lochy Watykanu, Pierre La Mure Moulin Rouge

 

 

niedziela, 14 grudnia 2008
Czytać będę
Deklarację złożyć czas. Składam wobec tego, niedzielny poranek sprzyja deklaracjom.

1. Starożytność: "Pamiętniki Hadriana", M. Yourcenar. Mam bezwstydną ochotę na zaglądanie w czyjeś prywatne życie (staram się zapomnieć o tym, że to nie Hadrian napisał tę książke...). "Korespondencja Heleny Modrzejewskiej" mi nie wystarcza!

2. Renesans: "Nazywam się czerwień", O. Panuk. Prawem samorozprawiczenia się do niej zabieram, mam nadzieję na dobry początek przygody.

3. Oświecenie: "Wicehrabia przepołowiony", I. Calvino. Bo nie można żyć tylko "Niewidzialnymi miastami".

4. XIX w.: "Szkarłatny płatek i biały", M. Faber. Pewnie równo trudno w to uwierzyć, jak w uzasadnienie punktu 2go, ale jeszzcze nie sięgnąłem. Wyzwanie jest znakomitą okazją.

5. XX w.: "Podróż", Ida Fink. Nie znam, a poznam chętnie, czytając bowiem recenzje i opisy mam wrażenie jakiegoś echa "Europy, Europy". A "Europę, Europę" mogę bez końca...
13:31, niebieskokolorowy , co kto czyta
Link Komentarze (1) »
sobota, 13 grudnia 2008
Moje propozycje do przeczytania

Witam wszystkich po raz pierwszy na tym blogu; oto lista książek, jakie zamierzam przeczytać i zrecenzować w ramach wyzwania. Będzie jedna monografia naukowa (1), jeden tekst źródłowy z epoki (2), jedna współczesna powieść historyczna (3) i jedna powieść napisana w omawianych czasach (4). 

1. Starożytność: Royston Lambert, Beloved and God: The Story of Hadrian and Antinous, Meadowland Books, Secaucus, New Jersey 1998 (reprint z wydania Viking Press, 1984), czyli ciągle najważniejsza monografia jednego z najgłośniejszych i wbrew pozorom najbardziej skandalicznych romansów w historii Rzymu.

2. Średniowiecze: Albert H. Wolohojian, The Romance of Alexander the Great by Pseudo-Callisthenes (Armenian), Columbia University Press, 1969 - czyli średniowieczna armeńska wersja Romansu o Aleksandrze Wielkim. Wersja armeńska uważana jest za jedną z najpełniejszych i najlepiej zachowanych spośród wszystkich wersji Romansu, a na dodatek - jako że jest średniowieczną wersją legendy o starożytnym bohaterze - pozwala spojrzeć na średniowieczne rozumienie historii i mitu i recepcję antycznej tradycji.

3. Oświecenie (XVIII wiek): Diana Gabaldon, Lord John and the Brotherhood of the Blade, Delta Press, NY, 2007; tym razem, dla odmiany, powieść przygodowo-historyczna o dręczonym problemami angielskim oficerze z czasów niedługo po nieudanej rebelii Młodego Pretendenta, księcia Karola Edwarda Stuarta; kontynuacja znanego i u nas Lorda Johna i sprawy osobistej.

4. XIX wiek: Charlotte Brönte, Dziwne losy Jane Eyre, przeł. Teresa Świderska, Warszawa, Świat Książki, 2008 - czyli pretekst do ponownego przeczytania jednej z moich ulubionych książek.

 

Pełne recenzje pojawią się tutaj, a zajawki - na moim własnym blogu.  

niedziela, 07 grudnia 2008
Lista lektur od Quaffery - Moje lektury
Zdecydowałem się wreszcie na wybranie czterech pozycji do przeczytania w projekcie czytelniczym Podróże w czasie. Biorąc pod uwagę porę roku i ogólny stan mojego, jesienno-zimowego samopoczucia, skoncentrowałem się na beletrystyce, pozostawiając sobie na deser jedną tylko książkę stricte historyczną. Pomimo, że ostatecznie zamkniętej listy lektur nie będzie, skupiłem się na tytułach już włączonych do wstępnej listy podanej na blogu Miasto książek i Podróże w czasie. Oto tytuły:

1. Sarah Waters - „Złodziejka",
2. Laurencje Bergreen - „Poza krawędź świata: opowieść o Magellanie i jego przejmującym grozą rejsie..."
3. Sigrid Undset - „Krystyna, córka Lavransa"
4. Mika Waltari - „Egipcjanin Sinuhe"
.

Niewykluczone, że z uwagi na nieprzewidziane trudności ta lista może ulec zmianie. Najczęściej taką przeszkodą jest tasiemcowa kolejka chętnych do wypożyczenia książki z biblioteki, albo wyczerpany nakład lub po prostu kosmiczna cena książki w księgarni. Niewykluczone też, że lista się wydłuży o kolejne pozycje, które wpadną mi w oko. Trzy z wybranych książek już mam, na „Egipcjanina Sinuhe" muszę jeszcze zapolować.

wtorek, 02 grudnia 2008
Moje podróże w czasie

Przeglądając listy książek z różnych epok, zastanawiałam się, które książki byłyby dla mnie najbardziej interesujące, po czym uznałam, że w pierwszej kolejności chciałabym przeczytać te, które związane są ze sztuką w danym okresie. Postanowiłam więc według tego klucza dobrać tytuły do swoich wędrówek w czasie, koncentrując się głównie na książkach przestawiających życie oraz twórczość malarzy. Mam ochotę sięgnąć po zbeletryzowane biografie i mniej lub bardziej fikcyjne książki inspirowane różnymi obrazami. Nie tyle chodzi mi o poznanie faktów z życia artystów, bardziej chciałabym poczuć klimat czasów, w których tworzyli czy też atmosferę miejsc, gdzie powstawały obrazy.

 

Do moich podróży w czasie wybrałam:

ŚREDNIOWIECZE


Umberto Eco - "Sztuka i piękno w średniowieczu"
Swoje wędrówki literacko-artystyczne chciałabym zacząć od średniowiecza i zgłębić problematykę estetyki i piękna w tamtym okresie.


RENESANS


Pierre La Mure - "Prywatne życie Mony Lisy"
Na mojej liście nie mogłoby zabraknąć książki związanej z obrazem Leonarda da Vinci, przedstawiającej losy bohaterki jednego z najbardziej znanych portretów.

Daniela Pizzagalli - "Sofonisba. Pierwsza dama malarstwa"

Bardzo zaciekawiły mnie losy Sofonisby, która jako jedna z pierwszych kobiet zyskała sławę jako portrecistka i bardzo chciałabym dowiedzieć się więcej.

/Myślę, że w przy okazji przeczytam też "Nazywam się Czerwień" Pamuka, gdyż od dawna leży na półce i czeka. Właściwie wpisuje się w mój zakres tematyczny dzięki temu, że rozgrywa się w kręgu miniaturzystów./


VII WIEK

Sarah Emily Miano - "Samotnik z ulicy Rosengracht. Opowieść o życiu Rembrandta van Rijn"
lub Lynn Cullen - "Córka Rembrandta"
Wciąż nie mogę się zdecydować, po którą książkę dotykającą życia i twórczości Rembrandta sięgnąć.

Tracy Chevalier - "Dziewczyna z Perłą"
Kolejna książka na mojej liście, której punkt wyjścia stanowi bohaterka portretu. Tym razem inspirowana twórczością Jana Vermeera.

Aleksandra Lapierre - "Artemizja" albo Suzan Vreeland - "Pasja Artemizji"
(składaniam się ku tej pierwszej, ale zobaczymy, którą uda mi się zdobyć)
Drugi już tytuł przedstawiający twórczość kobiety, której udało się przebić i zyskać uznanie w świecie sztuki zdominowanej raczej przez mężczyzn.


XIX WIEK

Pierre La Mure - "Moulin Rouge"
Z XIX wieku wybrałam tylko jedną książkę - zbeletryzowaną biografia Tolouse-Lautreca, przenosząca w czasy XIX-wiecznego Paryża.

Moja lista

Z okazji nowego wyzwania, na podstawie katalogu w mojej biblioteki, stworzyłam taką listę:

Starożytność:

Echnaton i Nefertiti - Christian Jacq

Renesans

Lukrecja Borgia – Maria Bellonci

XVII wiek

Tulipanowa gorączka - Deborah Moggach

wiek XX

W Ogrodach pamięci - Jonnna Ronikier

Przejrzałam też moją domową półkę "książek do przeczytania" i dopisałam:

Średniowiecze/Renesans

Oddech śmierci Życie codzienne podczas epidemii - Szymon Wrzesiński

wiek XX:

Anna Wszechrosji Życie Anny Achmatowej - Elaine Feinstein

Karen Blixen - Judith Thurman

Fantasia alla polacca - Maria Kuncewiczowa (o St. Przybyszewskim)

 
1 , 2 , 3 , 4